SKPR, RAC och PL – vad betyder förkortningarna på Berghs?

Det är ingen idé att hymla. Vardagen på Berghs innehåller vansinnigt många förkortningar. Det pratas om RAC hit och SKPR dit. MK och PL, IC och GD. I början är det förvirrande, efter en stund blir det logiskt. För att förenkla din vistelse hos oss ger vi dig lathunden du behöver för att direkt kunna hänga med i Berghslingon.

  • GD [ge-de] betyder Grafisk design och syftar till Berghs tvååriga diplomutbildning med samma namn.

  • PL [pe-ell] betyder Produktionsledning/operativ projektledning, en ettårig diplomutbildning på Berghs.

  • SKPR [ess-kåpé-ärr] står för Strategisk kommunikation och pr, också den ettårig på Berghs. Somliga säger helt enkelt PR, men utbildningen som åsyftas är ändå SKPR.

  • RAC [raak] står för Reklam: Art director/Copywriter. Det är en tvåårig diplomutbildning på Berghs. Som namnet antyder utbildar man sig där inom reklam och inriktningarna art director eller copywriter.

  • IC [i-se] betyder Interactive Communication. Ettårig diplomutbildning som utbildar både strateger och kreatörer, men det framgår inte av förkortningen.

  • Bachelor kallas oftast för just Bachelor, men ibland kallas den helt sonika för ”bach” [bätch eller back]. Det är Berghs bachelorprogram, som innebär en termin i Stockholm på Berghs och påföljande 4-5 terminer i San Fransisco, Perth eller Sydney.

  • MK [em-kå] betyder Marknadskommunikation, en ettårig diplomutbildning som utbildar planners, strateger, marknadskommunikatörer och projektledare. 

Calle Peyron: Att dela med sig och lära sig av varandra är den bästa formen av inlärning

I fyra år har Calle Peyron ansvarat för Berghs kvällskurs i Marknadskommunikation. ”Det är en gåva och ett privilegium att få se andra inspireras och utvecklas av det jag kan erbjuda”, säger Calle.

Berghsstudenter vinner Guldlådan kategori välgörenhet 2012

Förra veckan stod det klart att tre Berghsstudenter vann Guldlådans välgörenhetskategori 2012. Kunden var Water Aid, studenterna heter Thomas, Emma och Sofia, och kampanjen heter Watermarked.

Samarbetsprojekt mellan kvällskurserna i Copywriting och Art Direction

Ett av Berghs ledord är integration. Det märks bland annat genom de samarbetsprojekt där kreatörer och strateger i grupper med studenter från samtliga heltidsutbildningar arbetar tillsammans för att lösa kommunikationsuppdrag. Men även inom ramen för Berghs kvällskurser sker dylika samarbeten. Just nu pågår till exempel ett sådant mellan Copywriting och Art Direction på kvällstid.

Micke Kazarnowicz: "Fem billiga alternativ till dyra program"

Micke Kazarnowicz, kursansvarig för distansutbildningen Interactive Communication in English, är en digital immigrant som har använt sig av Internet i både privata och professionella sammanhang i 17 år. Här delar han med sig av fem billiga alternativ till dyra program.

"Det finns lika många anledningar att läsa Copywriting som det finns studenter"

Om man intresserad av att läsa en kurs i Copywriting på Berghs är det stor chans att man kommer att träffa Ylva Björnström. Hon är kursansvarig för kvällskurserna Copywriting 1 och 2. Här berättar Ylva mer om sig själv och de kurser hon driver. "Det handlar om att hitta kreatören i sig", menar Ylva.

Johan Ydring: "Content Management är viktigt och kul"

Till vardags arbetar han på Mindshare där han hjälper kunder att hitta spännande sätt att arbeta med media. Under åtta veckor i vår leder han dessutom Berghs kurs i Content management - en kurs om hur man tar ett övergripande grepp om ett företags eller varumärkes hela närvaro online.

Karin Setréus: Planners blir vägvisare

Karin Setréus är ämnesansvarig på diplomutbildningen Marknadskommunikation. Hon läste Produktionsledning på Berghs, därefter studerade hon till civilekonom och åkte till USA för att utbilda sig till planner. ”Jag hade hört om planning från en pluggkompis och jag tänkte att det var ett bra sätt att nischa sig.”

Visa fler inlägg