Berghs webinar: The state of diversity & inclusion in the creative industries - what’s next?

Vi som befinner oss i kommunikationsbranschen eller studerar för att bli en del av branschens framtid måste fortsätta utbilda oss och göra mer. På Berghs tror vi på att mångfald och inkludering är väsentliga komponenter i alla kreativa och innovativa miljöer.
- Datum
- 9 juni 2020
- Tid
- 17:00 – 17:45
- Plats
- Online
Tisdagen den 9/6 kl. kl 17-17.45 har vi bjudit in Michael Aneto, grundare och Chief Design Officer på SAI i Amsterdam, och Briana Pegado, Executive Director för Creative Edinburgh och Dr. Andrea Jones-Rooy, statsvetare och professor i Data Science vid New York University, för ett samtal om hur det ser ut med mångfald och inkludering i branschen internationellt, vilken inverkan Black Lives Matter-rörelsen kan ha och hur byråer och företag kan göra mer och bli bättre på inkludering. Samtalet hålls på engelska. Missa inte webinariet, anmäl dig här!
Fler event

ÖPPET HUS 2026
Att veta vad man vill göra i framtiden är sällan ett enkelt val.

Berghs Unconference:AI - från ROI till AI Dojo
AI transformationen har mognat samtidigt som kraven på ROI och nytta har ökat och vi tror på vikten att hålla samtalet om AI levande och relevant.