Artiklar

"Vi såg direkt en härlig effekt på företagets LinkedIn"

Maria Springfeldt
Jag hade skyhöga förväntningar eftersom jag har hört så gott om Berghs, och de överträffades. Det var en otroligt bra kurs med lärare i världsklass.

Att ha en tydlig vision för verksamhetens LinkedIn är en sak – att lyckas genomföra den i praktiken är en annan. Som näringslivsutvecklare i Kristinehamn är Maria Springfeld ständigt på jakt efter nya verktyg. I denna intervju berättar hon hur kursen Marknads­föring på LinkedIn tog henne från idé till handling och gav handfasta kunskaper för det dagliga arbetet.

Skrivet av Anette Hamel
Juni 10, 2026

Hej! Vem är du och vad jobbar du med?

– Jag heter Maria Springfeldt, lever och verkar i Kristinehamn sedan snart 15 år. Som näringslivsutvecklare jobbar jag nära företagen och eftersom vi är en tajt organisation så hjälps vi åt och sköter kommunikationen själva. Många gånger vet jag hur jag vill att det ska se ut på vårt företags LinkedIn, men inte hur jag ska få till det.

Nu i april gick du kursen Marknads­föring på Linkedin, vad fick du med dig?

– Jag hade skyhöga förväntningar eftersom jag har hört så gott om Berghs, och de överträffades. Det var en otroligt bra kurs med lärare i världsklass. De kände av gruppen och anpassade sig efter deltagarnas position. Vad vi än frågade fanns det ett pedagogiskt och utförligt svar. Jag har därför med mig massa ny och matnyttig kunskap hem.

Härligt att höra! Vad var det bästa med kursen?

– Det bästa med kursen var att det fanns tid för gruppen att interagera med varandras utmaningar och djupdyka ner i respektive LinkedIn-vardag. Utöver det blev det riktigt trevligt att fika och äta lunch med gruppen där vi lärde känna varandra lite mer. Nya bekantskaper berikar och vi lär av varandra!

Hur kan en dag på jobbet se ut för dig?

– Då jag jobbar med hela näringslivet i Kristinehamn så är ingen dag den andra lik, vilket är just det jag gillar med mitt arbete. Det roliga är att jag får möjligheten att snabbt dyka ner i olika företagares vardag för att ge de bästa förutsättningarna för utveckling och tillväxt. Det kan handla om allt från att moderera affärsluncher till att leda internationella EU-projekt eller arbeta med finansieringslösningar vid expansion eller etableringar.

Det är ett fantastiskt kul jobb där man får en inblick i och får jobba med affärsutveckling i olika branscher, samtidigt som sociala medier ska rulla vid sidan om. Kursen på Berghs har därför gett mig en bra möjlighet att spara tid nu när jag vet bättre hur jag kan jobba strategiskt med Linkedin.

har du något karriärtips?

– Mitt tips är att ta rygg på de som glänser på sociala medier och att vara strukturerad, det blir bra!

Vad skulle du säga till någon som också funderar på att gå denna kurs?

– Har du chansen att gå någon kurs på Berghs så är det en investering jag tycker är värd alla dagar i veckan! Vi såg direkt en härlig effekt på företagets LinkedIn.