Facilitering

Dagtid
Professional
  • Öka engagemang, kreativitet och framåtrörelse
  • Process för att lösa problem i grupp
  • Metoder och modeller för förändring

Denna kurs ger dig värdefull kunskap om du skapar och leder engagerande samtal, smarta möten och driver kreativa processer i det digitala, fysiska och hybrida rummet.

23-25 april 2024

Sista ansökningsdag är 15 mars 2024
Hur:
Dagtid
Antal lektionstimmar:
18
Språk:
Svenska
Pris:
32 500 kronor
Kursdatum:

Tisdag 23/4, onsdag 24/4 och torsdag den 25/4 kl.09:00-16:00

Egna studietimmar:
5
Ansök nu

*Din ansökan blir bindande först när du blivit erbjuden en plats och sedan har tackat ja.

Om kursen

Att facilitera är att använda ett medvetet ledarskap och en involverande kommunikation. Genom att använda olika tekniker nås slutmålet på ett effektivt sätt och med bibehållet engagemang. En facilitators expertis är att med enkelhet kunna manövrera samtal, utmaningar och oliktänktade framåt, oavsett plattform (digital, hybrid, fysisk), deltagare (projektgrupp, ledning, individ) eller miljö (privat, kommunal, ideell).

Facilitatorn utvecklar en förmåga att verbalisera de stora dragen, för att sedan kunna göra det greppbart och leda organisationsförändringar, planera kreativa workshops och hantera gruppdynamik. Den som faciliterar har kunskaper för att designa och leda den process som leder fram till en utmanings lösning.

Kursen varvar veta och göra, dvs den varvar kunskapsinhämtning med konkreta övningar. Den ger både ett strategiskt och ett kreativt perspektiv på fysiska/hybrida/digitala möten och workshops.

Vem är kursen för?

Kursen vänder sig till dig som vill bredda sin förmåga att förstå, förändra och förädla ett behov och dess lösning. Kursen lämpar sig för dig som arbetar som projektledare, gruppledare och/eller med organisations-, idé- eller affärsutveckling. Eller så är du ledare/chef och vill anta ett mer faciliterande och inkluderande ledarskap. Du har förmodligen stött på en del utmaningar i att leda i den hybrida arbetsmiljön.

Vanliga frågor

Här hittar du svaren på de vanligaste frågorna om att läsa en kurs på Berghs.
Lästips! Längst ned på denna kurssida finns det relaterade artiklar – ett bra sätt att få veta mer.

Kursansvarig

Charlotta.Rydholm

Charlotta Rydholm

Facilitator och processledare.

Ansökan och antagningskrav

Skicka också med

På denna kurs krävs det inga ansökningshandlingar. Kursen ges på svenska.

När får jag besked om jag kommit in?

På denna kurs gäller löpande antagning och principen först till kvarn. Din ansökan är bindande först efter att du tackat ja till kursen via mailbekräftelsen som skickas ut. Det innebär att du är garanterad en plats i och med din anmälan under förutsättning att vi fortfarande har platser kvar att erbjuda.

Kursintyg

Efter genomförd kurs (och minst 80% närvaro) utfärdas kursintyg.

Vad kostar kursen?

Studieavgift inkl. moms
32 500 kronor

Studieavgift exkl. moms
26 000 kronor

Vill du ansöka om delbetalning / finansiering? Läs mer här!

Det här får du

  • Kunskap om ökat engagemang, kreativitet och framåtrörelse – oavsett plattform
  • Förståelse för vilka beteenden som för en grupp framåt och vilka som hindrar utveckling
  • Metoder och modeller för förändring
  • Metoder för olika typer av strategiskt och kreativt arbete oavsett digital/fysisk/hybrid miljö
  • Likheter – och skillnader – i planering, uppbyggnad och genomförande av digitala vs fysiska
    möten och workshops.
  • Tekniker för närvaro och interaktion i den hybrida arbetsmiljön.
  • Facilitated Design Sprint: en effektiv och kreativ process för att lösa både enkla och
    komplexa problem i grupp

Kontakta oss om du har några frågor!

Stina Svärd

Utbildningskoordinator
info@berghs.se

Tidigare kursdeltagare

"Tusen tack för ny kunskap och nya perspektiv!"
Cecilia.Petzäll
Cecilia Petzäll, Travel trade manager Swedish Lapland Visitors Board
Redan dag 1 så kunde jag börja titta på min egen variant av saker och hur jag kan applicera det i vår organisation.