Kurser

UX Writing

  • Arbeta användarcentrerat
  • Generativ AI i skrivprocessen
  • Att skriva mikrocopy

Som UX Writer designar du med ord i digitala tjänster och är specialist på att skapa innehåll som utgår från användarna. Här står tydlighet och funktion i fokus för att guida rätt. Vill du utvecklas inom användarcentrerad copy och få metoder och verktyg att ta med in i din yrkesvardag så är det här en kurs för dig.

Format
Dagtid
Plats
Bobergsgatan 48, Stockholm
Pris
28 500 SEK exkl. moms
35 625 SEK inkl. moms
Delbetala
Delbetala via våra partners
Ansök senast
Onsdag 1 juli
Start
Onsdag 23 september
Slut
Fredag 25 september
6 dagar kvar att ansöka
Ansök nu

Vanliga frågor

Hittar du inte svaret på din fråga eller vill ha mer information? Här hittar du svaren på de vanligaste frågorna om att läsa en kurs på Berghs.

Max antal deltagare
Vi tar endast emot 14 deltagare på denna kurs.

Kursansvarig

Lena.Stenberg

Lena Stenberg

Senior UX Writer, Arbetsförmedlingen

Lena leder även kursen Digital Copywriting.

Tidigare kursdeltagare

“Fick goda insikter i vad en UX writer faktiskt gör.”

Allt ifrån att skriva användarvänliga knapptexter, formulärtexter, felmeddelanden till användartester och user stories. Bra genomgång av varje del och att man fick göra övningar efter varje del. Lättare att minnas det man lärt sig då!

Sandra Tidblom
Medicinsk redaktör
Inera AB
Sandra Tidblom

“Små ord, stor betydelse är en passande sammanfattning av de tre intensiva och lärorika dagarna på kursen.”

Det har varit otroligt roligt och intressant att få lyssna och diskutera ord på det här sättet, när varje ord har betydelse. Lärarna uppmuntrade diskussioner som komplement till lektionerna och det känns som att jag lärde mig mycket trots att jag sedan innan arbetat många år som skribent. Kursen gav verkligen ny inspiration till jobbet där hemma!

Jessica Andersson
Skribent och projektledare
Devocy Communication
Jessica.Andersson

Frågor om kursen?


Kontakta oss gärna om du har några frågor!

Anette Hamel_svartvit

Utbildningskoordinator

Anette Hamel